deutsch czech
aktuality o nás nabídka Expedice foto a video kontakt FAQ

Korsika 2011

1 >> 2, 3, 4, 5, 6, 7,

17.7. sobota

Sice pozdě večer ( člověk míní, život mění ), ale přeci jen v úterý 2. srpna zabalil Petr plně vystrojenou skládací plachetnici, šnorchl, ploutve a několik drobností a vyrazil do Brna. Tam dorazil těsně před půlnocí, přespal u Zbyňka a ráno se přebalil do jeho auta.

V 8:10 vyrazili směrem na Livorno. Kolem 19 hodiny tam byli, ale na právě odjíždějící trajekt do Bastie lístky už nedostali. Sehnali je až na osmou ranní za nekřesťanské peníze. Zbývalo najít nocleh... A našli ho... na chodníku za autem nedaleko kempu u novostaveb nějakých apartmánů. První obavy z policie brzy překonala obava z potřísnění exkrementy venčených psů. Dobrodružství má hold různé tváře...

Ve čtvrtek vstali pět minut před šestou, aby v sedm již křepčili na palubě trajektu. Seznámili se tam s dvěma českými řidiči kamionu. Loď MOBY VINCENT měla už ledacos za sebou, ale snaživé lakýrnické štětce ji držely bezpečně pohromadě. Zařízení ke spouštění záchranných člunů nevypadalo, že by ještě někdy něco spustilo, kromě bezmezného zmatku. Zrezavělé a potrhané potrubní rozvody též vyspravila bílá barva. Nejpodezřeleji působila čerstvě odlomená trubka, podivně trčící z vnějšího opláštění. Přesto všechno deset minut po poledni bezpečně přistáli v Bastii. V ten mžik řidiči nastartovali motory – všichni a všechny. Po pětadvaceti minutách pomalého popojíždění se poloudušeným cestujícím podařilo vylodit.

Překonali hory průsmykem ve výši 825 metrů nad mořem a ve tři hodiny odpoledne vjeli do Ajaccia k letišti. Hodinu hledali vhodné místo k nalodění. Marně. Všude to bylo od silnice k moři neúnosně daleko. Změť zavazadel vyplňující tři neobsazená sedadla a kufr OCTAVIE, překonat tuto vzdálenost prostě odmítala... a posádka s nimi.

Zrovna tak pokus sestavit plavidlo na břehu potoka a do nedalekého moře se jednoduše splavit, byl zamítnut. Malý průtok a téměř utajený tok vyhlédnutého potoka sliboval jisté potíže. Ale myšlenka to byla dobrá, jen ji naši lodníci aplikovali na řeku protékající pod mostem kousek od letiště.

Zatím co Zbyněk vařil obědo-večeři, Petr sestavoval skládačku. Místní Petra museli z kraje považovat za zakladatele nové skládky sbírkou hliníkových trubek.

Na lodi bez oplachtění provedli průzkumnou plavbu směrem k pobřeží. Co se tak prodírali zákruty meandrující řeky, vybírali ramena, která nebudou slepá a protahovali loď padlými kmeny i naplaveným dřívím, napadlo Petra, že tady by mohl žít i krokodýl. Jen co tu myšlenku vyslovil nahlas, zavířila pod nimi voda! Tep se jim rázem zdvojnásobil. Naštěstí šlo jen o hejno velkých ryb, vylekaných možná víc než oba námořníci.

Přesto, že je od pobřeží dělilo asi 1500m, čekalo je nakonec asi 3km plavby "na pádla". Za soustavného ohlížení (aby věděli kudy nazpět) se před nimi po dalších dvou zákrutech objevila laguna, lemovaná písečnou dunou, kterou se řeka cedila a mizela v moři. Přistáli pod věží de Capitello. K moři zbývalo ještě 50 metrů po písku. Uznali řeku jako sjízdnou a vyrazili proti neznatelnému říčnímu proudu zpět. Původní plán přenocovat, pod leteckou formací komárů, byl Zbyňkem rychle zamítnut. Důsledné zapakování zjednodušili na naházení všeho nutného na hromadu velikostí se podobající Matterhornu. Dalším krokem Matterhorn zredukovali na Cheopsovou pyramidu. Zbyněk ujišťoval, že k defragmentaci bude pobřeží jistě výrazně přátelštější.

Dotyčná pyramida obsahovala: 20l pitné vody, potraviny na 10 dnů, kuchyňské potřeby, navigační pomůcky, potřeby pro šnorchlování, spacáky, osobní zavazadla, lékárničku, lodní elektromotor 28lb. 100Ah akumulátor, přenosný generátor GX30, petku paliva pro generátor, lovecké potřeby, náhradní díly, dvě plastová pádla a skládací kajak Vuoksa s bočními plováky a expedičním oplachtěním. (Zbyněk na břehu s lítostí zanechal druhý sladký motor, 5l paliva, nafukovací kajak, pivo, lana a mnoho dalších „užitečných“ předmětů.) Když k tomu připočítám dva magory-kajakáře ( Zbyňka a Petra ) měl skládací kajáček za úkol přepravit cca 450kg na vzdálenost 150 km.

Nakonec naložili oplachtění a plováky. Za soumraku vyrazili k moři. V deset večer, za svitu čelovek, na pláži rozbalili spacáky. Usínali pod mohutnou strážní věží a pyramidou proviantu.

1 >> 2, 3, 4, 5, 6, 7,

© 2009, ABAMI